Специфичности буџетских корисника
| Наука„Прва реченица коју изговоре научници надомак великог искуства, није „Еурека”, већ „Ово је смешно.“ - Исак Асимов |
27.12.2023.
Додељена национална признања “За жене у науци” за 2023. годину
На свечаној церемонији одржаној поводом 25 година програма Л'Ореал-УНЕСКО ,,За жене у науци", најталентованије младе научнице награђене су и подстицајем у вредности од по 5 хиљада евра намењеним за реализацију њихових значајних научних истраживања из области биологије, физичке хемије и геонауке.
Циљ програма „За жене у науци“ је да широм света, а тако и у нашој земљи, подржи изванредне жене истраживаче које својом посвећеношћу, достигнућима и визијом доприносе напретку науке и друштва. Национална признања „За жене у науци“ представљају вид подршке њиховом даљем професионалном усавршавању и подстицај да наставе да се баве науком у Србији.
Наредни, четрнаести циклус програма Националних признања „За жене у науци“ почиње 1. јануара 2024. Конкурс је намењен младим научницама у Србији, до 35 година живота, које су уписале или завршиле докторске или постдокторске студије у области природних наука.
________________________________________________
22.12.2023.
Објављена прелиминарна листа изврсних научника
У Министарству науке, технолошког развоја и иновација одржан је састанак са председницима Матичних научних одбора и Комисије за стицање научних звања на коме су представљени резултати рангирања истраживача у научним звањима.
Представљена је листа на којој је приказано 20% изврсних истраживача разврстаних према научним звањима и четири области за рангирање, као и начин на који се дошло до бодова по листама за рангирање (по две листе у природно-математичким и медицинским наукама, техничко-технолошким и биотехничким наукама и друштвеним наукама, заснованим на резултатима и на цитираности и три листе у хуманистичким наукама).
Председници матичних одбора су похвалили систем еНауке који представља први пут уређен систем научних референци које се сада преузимају из светских и домаћих база података, као и из репозиторијума научноистраживачких организација, као алат који ће бити користан за будуће праћење референци, трендова у објављивању резултата и унапређење будућих критеријума за рангирање.
Листу изврсних истраживача можете погледати овде.
________________________________________________
11.12.2023.
ЦЕРН од данас корисник Државног дата центра у Крагујевцу
Министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић, министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић и шеф Одељења за информационе технологије Европскe организацијe за нуклеарна истраживања (ЦЕРН) Енрика Поркари потписали су данас Меморандум о разумевању о сарадњи у увођењу и експлоатацији Глобалне LHC рачунарске мреже у Државном дата центру у Крагујевцу.
Потписивањем овог Меморандума Србија постаје део Глобалне рачунарске мреже ЦЕРН-а, односно у Државном дата центру у Крагујевцу ће бити успостављено чвориште намењено за чување, обрађивање и анализу научних података са Великог хадронског сударача (LHC - Large Hadron Collider) у ЦЕРН-у, рекао је Јовановић.
Он је објаснио да на овај начин Србија постаје једна од седам земаља у Европи и 10. земља на свету које су део Глобалне LHC рачунарске мреже, где се обрађују примарни подаци са физичких експеримената у ЦЕРН-у и где се подаци даље чине доступним светској научној заједници.
Према његовим речима, то је уједно и прилика да се у оквиру научне заједнице у Србији развију и профилишу стручњаци који ће радити са подацима нуклеарних истраживања и имати могућност да сарађују са око 5.500 научника из 240 института из 54 земље широм света.
Министар је подсетио на то да Државни дата центар у Крагујевцу поседује сертификат, према стандарду ЕN50600 за испуњавање највишег нивоа поузданости, сигурности и ефикасности чувања опреме и података – сертификат за класу 4.
Након што су донели одлуку да у Крагујевцу своју опрему и податке на комерцијалној основи чувају највећи светски ИТ гиганти попут Oracle, IBM и Хуавеи, од данас и ЦЕРН постаје корисник Државног дата центра - својеврсне иконе дигитализације у Србији, истакао је Јовановић.
Беговић је оценила да је ово сјајан дан за Србију и за научнике у њој, пошто наша држава постаје једна од малобројних земаља која ће чувати и обрађивати податке из светских експеримената на којима учествују хиљаде најбољих светских научника.
________________________________________________
08.12.2023.
Представљен Портал отворене истраживачке инфраструктуре
Државни секретар Министарства науке, технолошког развоја и иновација Владе Републике Србије Мирослав Трајановић, представио је данас у Научно-технолошком парку (НТП) Нови Сад Портал отворене истраживачке инфраструктуре, заједно са директорком Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) Маријом Гњатовић.
Трајановић је том приликом истакао да је циљ науке не само стварање научних радова, већ и претварање научних решења у иновативне процесе у чему ће овај портал бити од велике помоћи.
Уколико млади стартап има потребе за одређеном специфичном опремом, може је пронаћи на порталу, прегледати доступне услуге, услове под којима је може добити, и договорити датум и услове за пружање услуге директно преко портала, рекао је Трајановић.
Циљ успостављања Портала отворене истраживачке инфраструктуре је повећање видљивости и доступности опреме и услуга у области науке, те максимално искоришћење опреме и њен комерцијални ангажман, како за потребе државног, тако и приватног сектора.
Кроз стварање Портала отворене истраживачке инфраструктуре, формира се онлајн база података о врсти и стању опреме унутар научно-истраживачких организација.
Ово омогућава институцијама да презентују своју постојећу истраживачку инфраструктуру и пружене услуге, док државне и приватне организације путем портала могу пронаћи услуге засноване на истраживачкој инфраструктури и информисати се о условима добијања тих услуга.
________________________________________________
04.12.2023.
Промовисане могућности у науци и иновацијама
Министарство науке, технолошког развоја и иновација Владе Републике Србије саопштило је да је настављен национални пројекат „Србија, земља науке, земља иновација”, који је ово министарство покренуло у градовима широм Србије, са циљем подизања свести јавности о значају унапређења и улагања у науку, технолошки развој и иновације.
Министарка је тим поводом учествовала на петом по реду Дану науке и иновација у Бизнис инкубатору у Крушевцу, где је потписала Меморандум о разумевању између Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Канцеларије за дуално образовање и Националног оквира квалификација, Машинског факултета Универзитета у Нишу и Научно-технолошког парка Ниш.
Она је објаснила да је један од циљева Министарства управо повезивање науке и привреде, али и пружање подршке стартап компанијама, као и свим компанијама које своје пословање заснивају на иновативности.
Према њеним речима, држава је много уложила у инфраструктуру, научно-технолошке паркове, мејкерс лабове у средњим школама, основани су и први иновациони инкубатори на факултетима и институтима, који треба да подрже иновације и да људима који имају идеје објасне шта са њима да раде.
Такође, како је додала, имамо и 23 регионална стартап центра, које смо ове године кроз нови програм умрежили са научно-технолошким парковима.
Обезбедили смо им средства, финансијску и менторску подршку јер желимо да дођемо до сваког иноватора у Србији, независно од тога где живи, нагласила је министарка.
________________________________________________
Е-пошта | Мапа сајта | Насловна страна | Вебмастер
_______________________________________________________________________
© 2006 „Образовни информатор“ - предузеће за издавачку делатност.
Београд, Цара Лазара 5A, Тел/факс: 011/3286-489, 328-65-42
|