Специфичности буџетских корисника
 | Култура„Кад оцењујем неко уметничко дело, однесем га и ставим поред нечега што је Бог створио, поред дрвета или цвета. Ако је у питању несклад, значи да то није уметност.” - Марк Шагал |
30.06.2025.
» детаљније «
________________________________________________
11.02.2025.
Седница Комисије за Хиландар донела Програм рада и финансијски план за 2025. годину
Комисија за Хиландар је на седници у Министарству културе усвојила извештај о реализованим радовима и активностима у оквиру Програма обнове Светог манастира Хиландар за 2024. годину и уједно донела Програм рада и финансијски план за 2025. годину, којим је Влада определила 100 милиона динара за радове у овој години, што је за 11 одсто више него прошле године.
Директор Задужбине Светог манастира Хиландар, представљајући досадашње радове на обнови Светог манастира Хиландар током 2024. године, прецизирао је да су завршени радови на објекту Дохија, те да је објекат усељен током 2024. године, док су у току завршни радови на обнови Игумнарије, која је такође изгорела у великом пожару.
Чланови Комисије су подржали и План активности у 2025. години, међу којима су планови на даљој заштити и очувању покретног наслеђа, као што су конзерватерско рестаураторски радови, на чему ће радити стручњаци Републичког завода за заштиту споменика културе, Покрајинског завода за заштиту споменика културе – Петроварадин, Народне библиотеке Србије, Етнографског музеја и Архива Војводине. Међу планираним активностима су и планови на реконструкцији манастирске ризнице и изградњи депоа, што ће бити приоритет у 2025. години као главног предуслова за очување културног богатства Хиландара.
Република Србија на основу Закона о очувању културног и историјског наслеђа Светог манастира Хиландара континуирано пружа подршку и помоћ манастиру, који од свог оснивања 1198. године непрекидно постоји као самоуправна монашка установа која представља јединствени центар српске културе и духовности.
________________________________________________
22.01.2025.
Обележено 75 година Архива Југославије
На обележавању 75 година Архива Југославије истакнуто је да ова установа културе чува веома богато наслеђе, које се огледа у значају архивске грађе о постојању некадашње државе.
Министарство културе, а тиме и цела држава, у обавези су да Архив Југославије помажу у активностима, да омогуће да има што богатију издавачку делатност и да га промовишу.
Говорећи о значају Архива, директор ове установе је напоменуо да је Југославија била држава која је имала значајно место у међународним односима, те да је на Архиву Југославије да чува и баштини грађу коју поседује и омогућава истраживачима да је користе.
На основу ове грађе око 2.500 културолога је магистрирало, докторирало или мастерирало. Поред тога, библиотека Архива има око 30.000 књига у којима се налази око 2.500 монографија које су настале на основу сачуване архивске грађе.
________________________________________________
15.01.2025.
Потписан Протокол о сарадњи Министарства културе и Министарства туризма и омладине
Министарство културе и Министарство туризма и омладине потписали су Протокол о сарадњи.
Протоколом је постављен оквир за заједничке активности у области финансирања и реализације пројеката од значаја за културу и туризам, чиме се отварају нове могућности за очување културно-историјског наслеђа и унапређење туристичких потенцијала Србије.
Фокус сарадње министарстава биће на реконструкцији, изградњи и опремању објеката од посебног значаја за културу и туризам, уређењу јавних површина попут тргова, паркова и амфитеатара, изради планске и пројектне документације неопходне за аплицирање код фондова Европске уније и других донатора, као и на промоцији културно-туристичких садржаја и развоју креативног туризма.
Ова два министарства већ дужи низ година сарађују на заједничким пројектима и програмима, од којих се нарочито издваја програм „ЕУ за тебе“, а који је подразумевао низ пројеката реконструкције и ревитализације културних споменика у источној и централној Србији.
Потписивањем овог протокола о сарадњи формализују се и уоквирују већ постојећи механизми сарадње.
________________________________________________
27.11.2024.
Патријарх српски отворио изложбу у Унеску
Изложбу о српским средњовековним манастирима на Листи светске баштине у опасности - Дечанима, Грачаници, Пећкој патријаршији и цркви Богородице Љевишке, која се одвија у седишту Унеска у Паризу, отворио је патријарх српски Порфирије, у присуству министра културе Републике Србије, и поручио да је стављањем српских светиња под своју заштиту, УНЕСКО показао њихов универзални значај за цео цивилизовани свет, истовремено их чувајући за будуће нараштаје.
Изложбу поводом обележавања 20 година од уписа манастира Дечана на Листу светске баштине организује Министарство културе, а министар Селаковић је рекао да је српска културна баштина на Косову и Метохији и даље, у 21. веку, једно од најугроженијих културних добара у Европи.
Четири културна добра, која су део светске баштине Унеска и имају препознату изузетну универзалну вредност, од 2006. године налазе на Листи светске баштине у опасности.
________________________________________________
Е-пошта | Мапа сајта | Насловна страна | Вебмастер
_______________________________________________________________________
© 2006 „Образовни информатор“ - предузеће за издавачку делатност.
Београд, Цара Лазара 5A, Тел/факс: 011/3286-489, 328-65-42
|