Специфичности буџетских корисника
| Култура„Кад оцењујем неко уметничко дело, однесем га и ставим поред нечега што је Бог створио, поред дрвета или цвета. Ако је у питању несклад, значи да то није уметност.” - Марк Шагал |
16.09.2024.
На Вуковом сабору најављени кораци на очувању ћирилице
На завршној свечаности Вуковог сабора у Лозници министар културе истакао је да је брига о српском језику и писму мера наше самосвести, самопоштовања и бриге о будућности и најавио низ корака у наредном периоду на заштити ћирилице.
Министар је напоменуо да су пре три године Народна скупштина Републике Србије и Народна скупштина Републике Српске донеле у истоветном тексту Закон о јавној употреби српског језика, о заштити и очувању ћириличког писма.
Министарство културе ће, поступајући у циљу афирмације српског језика и очувања Вукове српске ћирилице, предузети неколико корака и предложити Влади да почев од 1.јануара следеће године у свим јавним набавкама информатичке опреме свих директних и индиректних буџетских корисника, свих привредних субјеката са државним капиталом, као и јединица локалних самоуправа и органа чији су они оснивачи, императивно, а не факултативно, набављају искључиво двоазбучне тастатуре како би створили услове да ћирилица постане макар равноправна у техничкој употреби са латиничким писмом.
Као други корак донета је одлука да на великим конкурсима за откуп књижевних дела које спроводи Министарство за наредну годину за потребе јавних библиотека држава откупљује искључиво ћирилична издања наших издавача.
Трећи корак је да, пре краја ове године, Министарство објави конкурс за дизајн нових ћириличких фонтова чиме ће заинтересовати младе дизајнере, примењене уметнике и уметнике да раде на изради фонтова, чијим би награђивањем Министарство де факто спроводило њихов откуп и понудило свакоме ко жели нове ћириличне фонтове да користи, да до њих дође без накнаде.
________________________________________________
13.09.2024.
Саопштење Министарства културе
Министарство културе Републике Србије и Државни архив Србије обавештавају међународну и домаћу јавност да је у току насилно одношење архивске грађе у Лепосавићу која припада архивском фонду Републике Србије.
Косовска полиција тим поступком чини насиље над културним добром Републике Србије. Архивска грађа се увек за време окупација (Први светски рат, Други светски рат) отимала и односила, па најновије насиље косовске полиције буди сећање на такве вандалске поступке. Када се са архивском грађом поступа мимо процедура које предвиђају међународни архивски стандарди и закони у свим државама онда се то назива пљачка.
________________________________________________
11.09.2024.
О овогодишњем Форуму словенских култура
Министар културе, који је преузео председавање Управним одбором Форума словенских култура, разговарао је са директорком ове организације која окупља словенске земље о предстојећим активностима на представљању словенских култура и интензивијег повезивања земаља чланица.
Србија ће наставити проактивно и садржајно да доприноси раду Форума, као и активностима на важном јубилеју - обележавању 20 година од оснивања Форума словенских култура, који се навршава ове године. У том контексту, део програма обележавања јубилеја биће реализован у Ужицу, престоници културе Србије, током новембра месеца.
Указано је да је поред овог јубилеја, значајно је и обележавање десетогодишњице доделе награде „Жива“, признања које се ове године додељује за најбољи словенски музеј и за најбољи словенски културни и природни предео, а одржава се у Габрову у Бугарској.
На састанку је било речи и новим програмима и пројектима у следећој години, којима би се значајно проширио и унапредио рад Форума, поред традиционалних програма, као шти су едиција Сто словенских романа, награде „Жива“ и учешће у Културној рути Савета Европе „Жене писци“.
________________________________________________
23.08.2024.
Утврђене мере заштите споменика културе и археолошких налазишта
Влада Републике Србије усвојила је више одлука које се односе на утврђивањe мера заштите, граница заштићене околине и мера заштите заштићене околине споменика културе као непокретног културног добра од изузетног значаја, као и археолошких налазишта која су добила статус изузетног значаја и то манастира Манасија, Цркве св. Ахилија у Ариљу и археолошког налазишта Царичин град,
Сва три наведена споменика су већ у статусу непоктетног културног добра од изузетног значаја, а данашњим одлукама Владе Србије утврђене су мере заштите и границе заштићене околине.
На седници су усвојене и одлуке о утврђивању Дворина – Мађарског гробља у селу Бања за непокретно културно добро – археолошко налазиште од изузетног значаја и о утврђивању „Мора Вагеи“ у Михајловцу за непокретно културно добро – археолошко налазиште од изузетног значаја.
Одлуке ће бити прослеђене Народној слупштини Републике Србије на разматрање и усвајање имајући у виду чињеницу да културна добра од изузетног значаја утврђује Народна скупштина у складу са одредбама Закона о културном наслеђу.
У складу са одредбама Закона о филмском и осталом аудио-визуелном наслеђу, чија ће примена почети 15. септембра 2024. године, Влада Србије је на данашњој седници усвојила промену назива Југословенске кинотеке у Државни аудио-визуелни архив Србије Југословенска кинотека.
________________________________________________
08.08.2024.
Обнова свих пострадалих објеката у пожару на Хиландару и нови пројекат за 2025. годину
Kомисија за Хиландар Владе Републике Србије одржала је седницу на Светој Гори у манастиру Хиландар, а чланови овог тела обишли су радове на обнови манастира. Комисија је утврдила да ће до краја године бити завршени објекти пострадали у пожару пре 20 година.
Објекат Дохије је у потпуности завршен, а објекат Игуменарије, на коме је и избио пожар 2004. године, ће до краја године бити завршен као последњи сегмент обнове пострадалог дела манастира.
Најављено је да ће задатак у 2025. години бити пројекат изградње ризнице и депоа Светог манастира Хиландар, као и да се до краја следеће године очекује почетак радова.
Чланови Kомисије су једногласно договорили даљу динамику радова у оквиру израде пројектно- техничке документације за реконструкцију манастирске Ризнице и изградњу централног депоа, те утврдили да је почетак радова на изградњи депоа планиран за другу половину 2025. године.
Влада Републике Србије издвојила је од 2004. до данас 2.017.000.000 динара. Закон о очувању културног и историјског наслеђа Светог манастира Хиландар, донет 2021. године, омогућиће и наредне врсте радова.
Такође, Влада Републике Србије је, преко Министарства културе, у 2024. години обезбедила 90 милиона динара за наставак радова на обнови манастира Хиландар.
________________________________________________
Е-пошта | Мапа сајта | Насловна страна | Вебмастер
_______________________________________________________________________
© 2006 „Образовни информатор“ - предузеће за издавачку делатност.
Београд, Цара Лазара 5A, Тел/факс: 011/3286-489, 328-65-42
|